« Veljača 2025 »

NJEMAČKI 2024./25.

Dragi učenici i svi koji se zanimate za nas,

dobro došli na stranicu za Njemački jezik u školskoj godini 2024./25.

Klik na donju sliku vodi vas na ovogodišnje DIGITALNE ZADATKE,

a ispod slike možete pratiti VIJESTI o projektima i drugim aktivnostima!

Administrator mrežne stranice: Alma Kalinski

MEĐUNARODNI DAN KUHARA

Jeste li znali da postoji Međunarodni dan kuhara i da se slavi 20. listopada? Mi smo ga obilježili u petak 18.10. Na nastavi njemačkoga svi smo osvijestili važnost ovog cijenjenog i kreativnog zanimanja, naročito za sve one koji doručkuju ili ručaju u školskoj kuhinji.

„Hvala na zdravim i ukusnim jelima – Danke für gesunde und leckere Essen!“, pisalo je na ukusno oblikovanoj čestitci koju su učenice 8.a i 8.c iz dramske skupine na njemačkom jeziku predale našim kuharicama za vrijeme užine. Svakoj od pet kuharica učenice su poklonile su i čokoladno srce, a preuzela ih je naša glavna kuharica Ruža, iskreno dirnuta ovom gestom. Kuharicama su nakon sata njemačkoga čestitali i učenici 7.b. Süßes Dankeschön!

Alma Kalinski, 20.10.2024.

UČENICI ČESTITALI UČITELJIMA

Polaznici dramske skupine na njemačkom jeziku, sedmero učenika i učenika iz 8.a i 8.c, nisu talentirani samo za glumu. Maštovitost, kreativnost i želju da razvesele druge pokazali su i ovaj put obilježivši Svjetski dan učitelja koji se slavi 5. listopada. Članovi skupine sami su dizajnirali i napisali personalizirane čestitke te ih u petak i ponedjeljak uručili učiteljima i učiteljicama koji im predaju.

Herzlichen Glückwunsch zum Welttag der Lehrerin und des Lehrers!

Sretan Dan učitelja!

Alma Kalinski, 8.10.2024.

EUROPSKI DAN JEZIKA 2024.

Ovogodišnji Europski dan jezika proslavili smo pod motom Glazba i jezici – Glazba liječi kroz note i riječi! Na projektu smo radili tijekom rujna, a slavili smo 26. rujna. Tog se dana svake godine na inicijativu Vijeća Europe obilježava jezično i kulturno bogatstvo Europe. Svim učenicima naše škole, ali i svima odraslima željeli smo skrenuti pozornost na ljepotu jezika koje imamo u školi, ukazati na važnost višejezičnosti i znanja jezika u suvremenom svijetu, dati poticaj za učenje nekog novog stranog jezika ili za istraživanje o njemu – kroz glazbu. Školom su se tradicionalno prošetale i "raspričane" majice s natpisima za raznim jezicima.

Niži razredi su crtali, pisali i pjevali na engleskom jeziku. Petaši su i plesali. Učenici 6., 7. i 8. razreda slušali su popularne pjesme 20. i 21. stoljeća istražujući kako koji jezik zvuči u glazbi – engleski, njemački, francuski, češki i ukrajinski, ali i engleski u pjesmama o matematici. Svatko je glasovao za svoja tri favorita, istražio podatke o najdražim pjesmama i izvođačima i oblikovao svoju Top 3 ljestvicu.

Nakon glasovanja svih razreda izabrane su po tri najbolje pjesme na spomenutim jezicima i na matematici, a i učitelji su glasovali za svoje Top 3 pjesme na engleskom. Svi su učenici i učitelji, ali i drugi zaposlenici i posjetitelji škole mogli pogledali izložene radove, a preko ugrađenih QR kodova mogli su i sami istražiti zajedničku višejezičnu playlistu škole kao i glazbene liste i zadatke za naše jezike.

Za učenje nikad nije kasno. Stoga, istražujte i dalje, sami, i otkrijte blagotvorni učinak glazbe na poznatim i možda novim, dosad napoznatim jezicima!

Alma Kalinski, 26.9.2024.

POČETAK PROJEKTA BEWEGUNG! POKRENI SE!

S prvim satom u novoj školskoj godini započeo je projekt Bewegung! Pokreni se! koji će se tijekom cijele godine provoditi u nastavi njemačkoga jezika kod prof. Alme Kalinski. U projektu sudjeluju 5.a, 5.b, 5.c, 5.d, 7.a, 7.b, 7.c, 8.a, 8.b i 8.c te Dramska skupina na njemačkom jeziku (sedmero učenika iz 8.a i 8.c).

Istoimeni projekt također će se cijele godine provoditi u nastavi matematike kod prof. Tanje Soucie u 6. i 8. razredima.

Projekt promiče učenje uz pokret i nastoji povećati motivaciju učenika za učenje, poboljšati kvalitetu nastave poticanjem pažnje i koncentracije, razvijati timsku suradnju, socijalne vještine i pozitivne emocije učenika te na taj način jačati mentalno i fizičko zdravlje u učionici i izvan nje.

Osim u uobičajenim nastavnim aktivnostima, učenici redovito, na gotovo svakom satu njemačkoga i matematike, sudjeluju u igri ili aktivnosti koja služi uvježbavanju ili ponavljanju obrađenih sadržaja i uključuje fizički pokret odnosno cjelovito (iskustveno) učenje.

Naravno, matematika i njemački jezik dva su vrlo različita predmeta – stoga svaka profesorica priprema i radi svoje igre i zadatke.

Na projektu će u sklopu planiranih sportskih, kulturnih i edukativnih aktivnosti surađivati prof. Dubravka Skačej i prof. Domagoj Matoic, učitelji TZK, te školska psihologinja Antonela Galista. Za učenike 5. razreda planirana je jednodnevna terenska nastava njemačkoga jezika u Austriji.

Alma Kalinski, 16.9.2024.