FROOOM! - filmska radionica za djecu u S.S. Kranjčevića za proljetne praznike
Autor: Melita Haluga, 28. 3. 2018.

Udruga Bacači sjenki otvara sedmu prazničku sezonu svoje uspješne filmske škole Frooom u osnovnoj školi SS Kranjčević i donose puno novih iznenađenja! Nove voditelje i nove majstorske radionice.

Što? - Frooom, inovativna filmska škola i program medijskog i informatičkog opismenjavanja za djecu

Gdje? - Zagreb, OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića, ulica Baltazara Bogišića 13

Kada? - Od 2. do 6. travnja, 2018. - od 8h do 16h

Kako? - Frooom je za proljetne praznike besplatan za sve učenike osnovne škole S.S. Kranjčevića (do popunjenja kapaciteta radionice) u dobi od 8 do 12 godina.

Prijave primamo isključivo na frooom.filmskaradionica@gmail.com te na webu http://www.frooom.eu/prijave/.

A ako želite znati više, posjetite naš Facebook i Vimeo profil!

Frooom! u Zagrebu financijski podupiru Hrvatski audiovizualni centar i Grad Zagreb te uz pomoć saveza udruga Clubture.

Opis radionice:
Frooom! je inovativni obrazovni program koji Bacači sjenki organiziraju u Hrvatskoj od 2012. godine, a koji svojim polaznicima u trajno nasljeđe ostavlja znanje, bonton, opću kulturu, kritičko razmišljanje te pojam o pametnom organiziranju slobodnog vremena.

Zašto poslati vaše dijete na Frooom!? Zato, dragi naši roditelji, da budete sigurni da na Frooomu baš vaše dijete pametno, ali ne štreberski, u stvaralačkom radu, ali ne dosadno provede svoje slobodno vrijeme. Bavit će se upoznavanjem svijeta medija oko sebe iz nove perspektive korištenja njegovih mogućnosti! Proaktivno i smisleno bez zamki gubitka vremena i nepotrebnog virtualnog sadržaja.

Vrijeme radnje: Radionice traju cijeli dan, to jest od 8:00 h kada se počinjemo skupljati te započinjemo s razigranom nastavom u 9:00 h koja traje do 15:15 h, s pauzom za fini topli ručak. U 15:15 h roditelji polako počinju skupljati svoje klince, no mi smo do 16:00 h u prostoru i po potrebi se družimo s djecom dok ne dođu roditelji.

O protagonistima događaja: U Zagrebu u SS Kranjčević, s polaznicima družit će se Dalija Dozet (redateljica i filmska autorica), razplesana psihologinja Eni Vesović, svestrani Dražen Žerjav (medijski suradnik, snimatelj i montažer), Sanja Milardović glumica i performer, filmska autorica i zabavna dramska pedagoginja, Anja Pletikosa (scenaristica, prevoditeljica i dramaturginja), Lea Mileta (montažerka i snimateljica) te Martin Semenčić (nagrađivani montažer slike i zvuka).

Kratki opis radnje:
U početnoj radionici gledamo najnovije i antologijske filmove te učimo analizirati i gledati film s kritičke strane, učimo igrajući se, a konkretno učimo o planovima, kadrovima, filmskim vrstama, učimo kako napisati scenarij te temeljno prolazimo stop animaciju preko koje učimo o ulozi i o važnosti montaže. Igramo se svega i sa svim što je učinilo film mogućim: od kineskih zoetropa, manirističkih optičkih eksperimenata, preko francuskih parksiskopa, camere obscure i analogne filmske trake, do dronova, videofonije, televizije, pametnih telefona i kompjuterskih igara. Sve kroz igru i zajednički!

U naprednoj radionici polaznici ponavljaju sve što su naučili na početnoj te povezuju svoje iskustvo s filmom i medijskim sadržajima s kojima su se susreli u međuvremenu između dvije radionice. Zatim zajedno s ostalim polaznicima i voditeljima razvijaju priče koje će pretočiti u dokumentarne, igrane ili eksperimentalne filmove, a cijelo vrijeme (ako žele), uz pomoć pametnih telefona i iPada snimaju kratke filmove stop animacije svega što se oko njih događa - making-off Frooom. Svoje priče i scenarije međusobno razmjenjuju i zagovaraju te na kraju, nakon produkcijske pripreme, razvoja scenarija u knjigu snimanja, odabira lokacija (location scouting) i izvođača/glavnih likova (teme filma) snimaju film i pripremaju ga za montažu.

U majstorskim radionicama polaznici usavršavaju svoja znanja stečena na predhodnim nastavnim razinama: na radionici montaže uče o montažnim prijelazima, o važnosti i načinima pričanja priče kroz montažu te o osnovama dramaturgije; na radionici zvuka uče slušati i snimati zvukove koji čine film onim što poznajemo, uče o važnosti zvučnih slika te uče o prirodi zvuka i slušanja. U ovoj radionici glazbu, svukove i šumove montiraju i stvaraju filmsko-medijska djela.