Kako doći do rabljenih udžbenika?
Autor: Hrvoje Korbar, 21. 8. 2009.

Kako doći do rabljenih udžbenika? Novinari SSK donose izvještaj.

Udžbenici su posljednjih dana jedna od najčešćih tema razgovora kako među učenicima, tako i među roditeljima. Ako želite nabaviti rabljene udžbenike, novinari OŠ SSK su istražili kako doći do njih. Nadamo se da smo Vam pomogli!

https://burza.skole.hr/ - Ovo je "službena" stranica za razmjenu knjiga, realizirana od strane CARNETA i podržana od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Kada dođete na stranicu, treba se registrirati, a potom se s korisničkim imenom i lozinkom koju ste izabrali. U rubrici "Moja potražnja" unesete udžbenike koje trebate nabaviti, i tada će Vam CARNET, u tablici koja prikazuje udžbenike prikazivati link "tko nudi" ukoliko netko ima te udžbenike. Kada odaberete taj link, pokazati će Vam se tko u Hrvatskoj ima te udžbenike. Tada se možete i predbilježiti za određeni udžbenik i kontaktirati vlasnika.

Naravno, postoje i razni druge stranice za razmjenu udžbenika, no o kako bi njih našli dovoljno je "googlati" pojmove kao što su "razmjena knjiga", "trebam udžbenike"

Osim one virtualne, postoji i razmjena knjiga u stvarnosti. Naime, neprofitna udruga "Hodočašće knjiga" na zagrebačkom Velesajmu (paviljon 14) organizira razmjenu knjiga. Sve što Vi trebate napraviti je donjeti sve stare knjige koje imate sačuvane i popis knjiga koje trebate nabaviti. Ljudi iz udruge će procijeniti Vaše knjige i naći komplet koji odgovara Vašem popisu. Ako postoji razlika između procjene i cijene knjiga, morat ćete nadoplatiti, ali je udruga za Vjesnik rekla da nijedna nadoplata do sada nije prelazila 100 kn, što znači da je i dalje povoljnije platiti 100 kn, nego kupiti sve nove udžbenike.

Nadamo se da smo Vam ovim savjetima pomogli, a ako imate još koje pitanje, pošaljite ga na mail novinarska.ssk@gmail.com!