« Ožujak 2024 »

TERENSKA NASTAVA ŠESTAŠA U SENJU
Autor: Sandra Bašić Kantolić, 12. 6. 2017.

Susret i druženje OŠ Silvije Strahimir Kranjčević iz Senja i Zagreba

Dvije škole. Dva grada. Jedan pjesnik. Silvije Strahimir Kranjčević.

Već dugi niz godina znamo jedni za druge, znamo da postojimo. Nekoliko puta smo pokušavali surađivati, no tu suradnju nikada nismo do kraja proveli, nismo se povezali onako kako smo isto toliko puta zamišljali. Možda nam ove godine pođe za rukom...

Učenici šestih razreda OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića iz Zagreba posjetili su 12. lipnja 2017. godine Senj, gdje su ih srdačno ugostili njihovi vršnjaci, učenici također šestog razreda, sa svojom profesoricom Tamarom Farkaš ,Ana Lukin,knjižničarka u OŠ u Senju,Branko Svast,inicijator izdavačkog projekta,koji je ustrajao da se realizira prijevod sa njemačkog na hrvatski jezik, koji su preveli Tamara Farkaš i Robert Katalinić.Direktor Selan d.o.o. iz Senja,Robert Katalinić donirao nam nekoliko primjeraka romana "Zora riđokosa i njezina družina"

Naši su planovi bili nešto drugačiji od realizacije. Trebala je to biti jedna uobičajena terenska nastava na kojoj naši učenici kroz igru upoznaju rodni grad pjesnika po kojem njihova škola nosi ime, približe se kolijevci glagoljaštva, gradu čije će mnoge književnike tek upoznati. No, u priču se uplela jedna crvenokosa djevojčica i njezini prijatelji.

Naime, naši su učenici nedavno u zagrebačkom kazalištu „Trešnja“ pogledali predstavu „Zora riđokosa“, u režiji Renea Medvešeka, postavljenu prema romanu Kurta Helda „Zora riđokosa i njezina družina“. Naši novi prijatelji iz Senja dobro su upoznati s ovim zanimljivim romanom budući da se njegova radnja zbiva upravo u njihovom gradu. Zato su za naše učenike, u originalnom ambijentu tvrđave Nehaj, izveli svoj igrokaz izveden na predstavljanju romana u Gradskoj knjižnici Senj. Naši su pak učenici pročitali svoje dojmove sa zagrebačke predstave koju mali Senjani još nisu imali prilike vidjeti.

I tako je, osim Kranjčevića, još jedna osoba povezala naše dvije škole. Vesela djevojčica koja sa svojom družinom predstavlja neko drugo vrijeme, neki drugi svijet s prostorom za igru, druženje, prijateljstvo, pravdu, istinu i socijalnu osjetljivost. Sve ono što današnje generacije ne poznaju dovoljno. Možda će ih naša priča, priča dviju škola istoga imena, iz dvaju različitih gradova, bar na trenutak približiti vrijednostima o kojima slušaju i uče.

Zoru i njezinu družinu ponijeli smo sa sobom u Zagreb u obliku knjiga  darovanih našoj školskoj knjižnici. Tako ćemo ovaj naš susret i svijet Zore riđokose približiti i ostalim učenicima naše škole.

I na kraju, nadamo se nastavku druženja u Zagrebu gdje i mi imamo što pokazati. Sigurni smo da bi i veliki Silvije namignuo i nasmiješio se ovoj prijateljskoj suradnji.

Srdačno, učenici i profesori OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića iz Zagreba.

Melita Kuntić, prof., Sandra Bašić Kantolić, prof., Tanja Soucie, prof., Ilija Marković, prof.