Obilježavanje blagdana sv. Nikole, održano je u petak 05.12.2008. s početkom u 10.30 sati.
Autor: Sandra Bašić Kantolić, 2. 12. 2008.

Proslava blagdana Svetog Nikole u našoj školi

Sv. Nikola jedan je od najomiljenijih kršćanskih svetaca. On je zaštitnik pomoraca, trgovaca, putnika, ribara i zaručnika. Sva djeca radosno iščekuju njegov blagdan. O njemu nam govori slijedeći citat:

jer priča nam kaže da je sv. Nikola živio u davna vremena u šumi, pored jednog sela gdje su živjela i bogata i siromašna djeca. Bogata su bila jer su imala roditelje koji ih vole, dovoljno hrane i prijatelje. Ali nisu imala igračaka a ni obuće. Samo jedan par čizmica. Ipak su djeca vrijedno svaki dan čistila i pazila svoje čizmice, a na Nikolin imendan bi ih posebno lijepo ulaštila i stavila u prozor. A Nikola bi navečer prolazio i u svaki prozor u kome je bila lijepa čizmica stavio bi jednostavnu drvenu igračku koju je sam napravio. Ali, godine su prolazile i Nikola je bivao sve stariji. Više na svoj imendan nije mogao ići u selo i donositi igračke, a mame nisu htjele da im djeca budu tužna ako ujutro nađu praznu čizmicu. I zato je svaka mama u tom malom selu stavila u čizmicu ono što je našla u kući. Kako su bili siromašni, to su bile jabuke, orasi, bomboni zamotani u šarene papiriće. A djeca su se probudila i bila sretna jer su već imala dovoljno igračaka a slatkiši su ih razveselili.

I u našoj školi proslavili smo ovaj blagdan na nama karakterističan način – pjesmom i druženjem. Priredba je započela dječjom pjesmicom „Ide Sveti Nikola“ koju je otpjevao Mali dječji zbor pod vodstvom časne sestre Željke. Prvu recitaciju izveli su učenici 4. b razreda učiteljice Ornele Alešić, a potom se zaorila pjesma „Dođi, dođi Niko Sveti“. Uslijedila je recitacija prvašića među kojima je bila moja mala sestrica i njeni prijatelji. Poslije pjesmice Sveti Niko, došli su anđeli predvođeni svetim Nikolom pa je sve veselo završilo u druženju svih prisutnih.
            Lijepo je da se u našoj školi učitelji, vjeroučitelji, profesori i učenici uvijek zajednički trude proslaviti važne događaje i blagdane jer najljepše se veselimo kada smo svi skupa.

Nikola Šerman, VII c