HUMANITARNO I VOLONTERSKO DJELOVANJE UČENIKA, RODITELJA I UČITELJA OŠ SSK
Autor: Sandra Bašić Kantolić, 12. 12. 2011.

Sve detalje o humanitarnoj akciji pročitajte pod opširnije.

Poštovani roditelji i učenici,

kao što to obično biva, u ovo vrijeme oko Božića svi osjete potrebu da pomognu onima koji u nečemu oskudjevaju.  Zbog toga je svake godine sve više humanitarnih akcija i projekata koji su više nego hvale vrijedni. Već dugi niz godina i OŠ SSK u božićno doba daruje potrebite. Tako će biti i ove godine. Tjedan prikupljanja stvari za darivanje je od 12. do 16.12. Kako bi prikupljanje bilo što efikasnije i korisnije, molim da se po razredima prikupljaju sljedeće stvari:

1. BRAŠNO i ULJE – 7a
  2. ŠEĆER i SOL – 7b
  3. RIŽA i TIJESTO – 7c
  4. ČOKOLADE I DRUGI SLATKIŠI – 2abc i 4abc
  5. ŠAMPONI, SAPUNI i KREME – 8abc
  6. WC  PAPIR I PAPIRNATI RUČNICI – 6a
  7. PASTE ZA ZUBE i ČETKICE ZA ZUBE – 6bc
  8. PELENE, BOČICE ZA BEBE i VLAŽNE MARAMICE ZA BEBE – 3abc i 5abc
  9. BOJICE, FLOMASTERI, OLOVKE, PERNICE i sl. – 1abc

tko god može:

1. POSTELJINA
  2. RUČNICI
  3. ČARAPE (za djecu od 0 do 16 godina)
  4. DONJE RUBLJE
  5. HIGIJENSKI ULOŠCI I PJENE ZA BRIJANJE
  6. SLIKOVNICE, IGRAČKE (u dobrom stanju)

Darovane stvari i namirnice odnijet će se u Kuću Ljubavi – Zagreb, Savica-Šanci, Kuću Trešnjevka - kuća za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi od sedme godine života do završetka srednjoškolskog obrazovanja, Caritasovu kuću za zbrinjavanje odraslih osoba i djece s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem "Sv. Vinko Paulski" – Oborovo te će uz pomoć Caritasa podijeliti potrebitim obiteljima.

Osim navedenog sljedeći tjedan svatko tko želi može dati 10 kn za školovanje djece u Africi. Na taj način ćemo pomoći akciji koju provodi Župa Majke Božje Lurdske.

No kako dobri duh Božića ne bi pao u zaborav početkom siječnja, Vijeće roditelja i Vijeće učitelja OŠ SSK bi akciju darivanja željeli nastaviti tijekom cijele školske godine. Osim darivanja stvari i namirnica u drugom polugodištu, a nadajmo se i dalje, darivat ćemo i svoje vrijeme. Humanitarno i volontersko djelovanje učenika, roditelja i učitelja OŠ SSK u prvih šest mjeseci 2012. godine zamišljeno je na sljedeći način:

• Svaki mjesec namirnice prikuplja  12 razreda
  • Svaki razred donosi jednu od namirnica (kaže im se unaprijed), svako dijete (koje može) donosi jedno pakiranje zadane namirnice ili, ako se radi o nečem skupljem (npr.pelene), dvoje ili troje zajedno to kupuju
  • Siječanj, ožujak, svibanj – predmetna nastava (5.-8.raz.)
  • Veljača, travanj, lipanj – razredna nastava (1.-4-raz.)
  • Popis namirnica će se složiti nakon dogovora i razgovora s ustanovama koje ih trebaju
  • Svaki mjesec dobrovoljci (roditelji) odvoze stvari gdje je potrebno (barem 10 ljudi)
  • Svaki tjedan u drugom polugodištu (cca 20 tjedana) tri puta (npr.utorak,srijeda, četvrtak popodne) grupa djece (5) i dvije odrasle osobe (roditelji, učitelji) odlaze u posjet djeci ili starijim potrebitim ljudima da bi proveli vrijeme s njima, čitali im, igrali se s njima, razgovarali i sl. (npr. dječji odjeli u bolnicama, Dom u Nazorovoj, Dom u Oborovu, Caritas – stariji ljudi, ...)
  • Ukupno – 60 posjeta – ako svako dijete dobrovoljac i odrasli dobrovoljac idu jednom u polugodištu, potrebno je 300 djece i 120 odraslih
  • Ako  se javi manje djece i odraslih, onda svatko ide dva ili više puta, ovisno o broju prijavljenih
  • Roditelj ne ide nužno sa svojim djetetom
  • Ustanove koje ćemo kontaktirati su sljedeće:
    • Caritativna skrb za starije, nemoćne i bolesne osobe u njihovoj kući – SELSKA CESTA 165
    • Kuća Ljubavi – Zagreb, Savica-Šanci
    • Caritasova kuća za zbrinjavanje odraslih osoba i djece s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem "Sv. Vinko Paulski" – Oborovo
    • Smještaj roditelja i njihove djeca izvan Grada Zagreba koja se nalaze na terapijama i pretragama u zagrebačkim bolnicama - Vukomerec
    • Kuća Trešnjevka - kuća za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi od sedme godine života do završetka srednjoškolskog obrazovanja
    • Dom u Nazorovj ulici
    • Dječja bolnica u Klaićevoj
  • Ako netko ima još neki prijedlog, neka ga slobodno napiše
  • Kontakt osobe su za Vijeće roditelja gđa Zrinka Čizmek Podhraški (zri.pod1@gmail.com), a za Vijeće učitelja moja malenkost (forum14ssk@net.hr)
  • Budući da se mora napraviti kalendar odlazaka, molim Vas da se, ukoliko želite sudjelovati – bilo da ste roditelj ili učenik, do 10.1.2012. prijavite na gore navedene mailove

Naše je vjerovanje da je ljubav prema posjedovanju

slabost koju treba nadvladati.

Ona privlači materijalni dio, a ako joj se dopusti,

s vremenom će poremetiti čovjekovu

duhovnu ravnotežu.

Zbog toga djeca zarana moraju naučiti

ljepotu darivanja.

Treba ih učiti da daju ono što najviše vole

kako bi mogla osjetiti radost davanja.

Ohijesa (Charles Alexander Eastman), Wahpeton Santee Sioux

Svima želim sretan i blagoslovljen Božić te mirnu i tihu Novu godinu!

Unaprijed zahvaljujem na pomoći koju ćete pružiti onima kojima je ona potrebna,

Dubravka Matković,

za_web_humanitarac.pdf (2.62 MB)