« Svibanj 2024 »

Ukupno: 520561
DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog dana u drugom tjednu drugog mjeseca. Cilj Dana sigurnijeg interneta je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe digitalnih tehnologija i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Slogan ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je  “Gejmaj sigurno – Zajedno za bolji Internet!”.

U školi smo na nastavi Informatike i Satovima razrednika proveli niz aktivnosti kojima smo obilježili Dan sigurnijeg interneta. Učenici su kroz edukativne igre i interaktivne nastavne aktivnosti osnažili svoja znanja iz područja internet sigurnosti te vježbali donositi pametne odluke kako bi maksimalno mogli iskoristiti ono što im internet pruža.

Učenici su raspravljali o temama kao što su uvjeti korištenja i dobne granice, sigurnost na društvenim mrežama i prepoznavanje online prijetnji. Timskim radom odgovarali su na pitanja i tako dobili smjernice što sve možemo učiniti ako nas netko vrijeđa u nekoj online igri, koje informacije ne smijemo dijeliti u online igrama, kada je vrijeme da uzmemo pauzu od igranja te koje nam aktivnosti povećavaju šansu ćemo bolje igrati i zabaviti se.

Savjeti roditeljima:

1)Djecu ne trebamo plašiti opasnostima s interneta, nego ih poučiti kako da ih svladaju. Od presudne je važnosti djecu obavijestiti o opasnostima na internetu tako da se ponašaju na siguran način te biti na raspolaganju za razgovor o svim problemima na koja djeca nailaze tijekom korištenja interneta.

2)Povremeno, zajedno s djecom, prokomentirajte aktivnosti na društvenoj mreži, neka vaša djeca znaju da ste zainteresirani  za njihov virtualni život.

3)Vaše dijete može biti vrlo sposobno u radu s tehnologijom, ali životno iskustvo odrasle osobe je nezamjenjivo kada dijete treba shvatiti kako se ponašati u virtualnom svijetu.

4)Naučite dijete da su pravila ponašanja na Internetu ista ili su slična onima u stvarnom životu. Sve što je nezakonito izvan mreže, nezakonito je i na mreži.

(izvor: https://mup.gov.hr/policijske-uprave/dan-sigurnijeg-interneta-roditelji/226238)

U nastavku ideja za pokrenuti pozitivan i ugodan razgovor o sigurnosti na intenetu s Vašim djetetom:

Na sljedećim poveznicama možete pronaći informacije:

-kako zadržati i/ili pronaći ravnotežu između virtualnog i realnog okruženja te usmjeriti naše najdraže i najmlađe na važnost brige o svom cjelokupnom zdravlju

-kako postaviti granice za stvaranje zdravog digitalnog okruženja

-kako podržati djecu u svijetu medija: savjeti za roditelje osnovnoškolaca

dan_sigurnijeg.pdf (212.49 KB)