DAN RUŽIČASTIH MAJICA - NACIONALNI DAN BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA

Autor: Ivana Bajsić, 28. 2. 2018.

Dan ružičastih majica, izvorno "Pink Shirt day", obilježava se zadnje srijede u veljači. Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine kada je dječak u Kanadi postao žrtva nasilja zbog dolaska u školu u ružičastoj majici, koju je nosio u znak podrške svojoj majci, oboljeloj od karcinoma dojke.

Školski prijatelji odlučili su dići svoj glas protiv nasilnika. Učenici su se solidarizirali sa zlostavljanim dječakom tako što su se sutradan pojavili u školi u ružičastim majicama.

Ovu incijativu pokrenuli su 17-godišnji učenici David Shepherd i Travis Price, koji su otisnuli prvih 50 ružičastih majica.

Od tada, ružičasta majica postala je širom svijeta simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.

Na nastavi likovne kulture, zadnje srijede u veljači i naši učenici svojim likovnim radovima prigodno su obilježili Dan svjestnosti o vršnjačkom nasilju.